בדיקת תקינות ממסר הגנה נגד התחשמלות


 • מומחה משתמש פרימיום

  שלום רב ושנה טובה .

  היום אדבר על נושא בתחום בטיחות חשמל בבתי מגורים בעיקר.
  בכל יחידת דיור קיימת מערכת חשמל מינימאלית הכוללת

  1. אביזרי קצה,במילים פשוטות שקעים מתגי חשמל למיניהם וגופי תאורה.
  2. מוליכי חשמל הטמונים בקירות(התקנה תחת הטייח) יחידת הדיור.
  3. לוח חשמל ראשי/או לוחות חשמל משנה.

  בחלק מצרכני החשמל עשויה המעטפת החיצונית שלהם ממתכת מוליכת חשמל לדוגמא: מכונת כביסה מייבש כביסה תנור אפייה ועוד. במצב תקין צרכנים אלו יפעלו כראוי וכל מגע מקרי או מכוון של יד אדם בגוף המתכתי שלהם לא תהווה כל סכנת התחשמלות לאותה יד אדם הנוגעת בו.
  כל צרכן חשמלי מתחברים אליו שלושה מוליכים חשמליים באופן קבוע על מנת לספק לו חיים בעת הצורך, אחד ממוליכי החשמל בצבע חום והוא המוליך הדומיננטי כלומר זה שיחשמל בעת מגע ישיר עימו, בשום פנים ואופן אין לגעת בו בעת שצרכן החשמל מחובר לשקע החשמלי.

  כאמור בכל יחידת דיור חייב להמצא לפחות לוח חשמל אחד והוא במקרה זה הלוח הראשי, תתכן אפשרות להמצאות יותר מלוח חשמל אחד ביחידות דיור גדולות בעלות שני מפלסים או יותר ,או בעלות חללים גדולים מאוד .
  בכל לוח חשמל חובה לפי חוק החשמל להתקין אלמנט הגנה אחד לפחות ותפקידו להגן על השוהים ביחידת הדיור המדוברת בעת הופעת מתח חשמלי על הגוף המתכתי וכל זאת בעת תקלה.

  כעת נחזור לצרכני החשמל,המוליך המחשמל כלומר בעל בידוד בצבע חום לא אמור כלל לגעת בגוף המתכתי של הצרכן ,אך ככל שחולף הזמן כמו בבני אדם כך גם צרכני חשמל הזקנה מתחילה אט אט לקפוץ עליהם כתוצאה מכך הבידוד על מוליכי החשמל מתייבש ,ומאבד מכושר הבידוד שלו כתוצאה מכך בדרך כלשהי שאותה לא אפרט נוגע אותו מוליך חום במעטפת המתכתית וסוגרת מעגל חשמלי כתוצאה מכך זרם במוליך הדומיננטי זורם למוליך הצהוב ירוק (בדירות חדשות. בדירות ישנות הארקה היא המוליך בעל בידוד לבן) שהוא למעשה מוליך הארקה וגורם למפסק בלוח (לא הממסר נגד התחשמלות, מיד נגיע אליו) האחראי על אותו חדר להתנתק (או לקפוץ) ובכך להגן על האדם בעת מגע ישיר עם המעטפת.

  כאמור מערכת הארקה תפקידה למנוע התחשמלות כתוצאה ממגע ישיר בגוף הצרכן, אך לא מעט פעמים מערכת הארקה אינה תקינה (ניתוק מוליך הארקה ראשי בצבע צהוב בלוח החשמל) או אינה קיימת כלל ביחידות דיור ישנות מאוד שאינן מתוחזקות דיין, מצב זה מסוכן מאוד לאלה השוהים באותה יחידת דיור.
  וכאן אנו מגיעים לאלמנט ההגנה שדברנו עליו בתחילת מאמר זה המורכב בלוח הראשי.
  עד לשנת 1968 מערכת הארקה הביתית הייתה היחידה שסיפקה הגנה מפני התחשמלות כתוצאה מליקויי בידוד המוליכים ,ומקרי התחשמלות לא מעטים אשר התרחשו ברחבי העולם וגם בארץ חלקם הסתיימו לצערנו במוות.

  1968 הייתה השנה בה החל מהפך בנושא הגנות מפני התחשמלויות,חברת siemens הגרמנית פיתחה רכיב(ממסר הגנה נגד התחשמלות)המספק הגנה נוספת אמינה ומהירת תגובה (30 אלפיות השנייה,30ms) בנוסף למערכת הארקה המצויה.
  כיום לא נמצא לוח חשמל ביתי שאינו מכיל רכיב זה,השם שלו בפי העם הוא: ממסר הגנה נגד התחשמלות או בצורה מקצועית יותר : ממסר פחת או ממסר זליגה( באנגלית הוא מכונה בראשי תיבות R.C.D)
  כיצד נוכל לזהות אותו בלוח? הממסר פחת הוא תמיד רחב יותר משאר הרכיבים בלוח הוא מכיל את הידית הרגילה ( מנוף) המאפשרת ניתוק והפעלה ובנוסף יש לו לחצן מרובע המאפשר את בדיקת תקינותו.
  אחת לחודש יש ללחוץ על הלחצן המרובע על מנת לוודא את תקינותו החשמלית ,בעת הלחיצה על לחצן הבדיקה,על המנוף (היינו יידית ההפעלה) להתנתק באופן מיידי,אם פעולה זאת מתרחשת סימן הוא כי ממסר הפחת תקין,מעלים את המנוף וחוזרים לשגרת החיים,אם לא יש להזמין ללא כל שהות חשמלאי מוסמך להחלפת הממסר פחת.
  בדיקה זאת חשובה מאוד ומשום מה אנשים נוטים להתעלם ממנה או שאינם מודעים לכך.
  אם קיימים לוחות חשמל נוספים ביחידת הדיור יש לבצע עליהם את אותה הבדיקה.

  הערה: יש לדרוש מאיש המקצוע המגיע לבתיכם להציג רשיון חשמל בתוקף לפני הטיפול במערכת החשמל.

  קיימים מספר דגמים של ממסרי פחת ,הנפוץ והשימושי ביותר הינו דגם c המורכב בכל יחידת דיור,משרדים,שטחי מסחר,ומפעלים.
  עד לשנת 2003 היה נהוג להשתמש בממסר פחת מדגם ac,דגם זה איפשר הגנה יעילה מאוד הן מבחינה איכותית,והן מבחינת מהירות תגובה( עד 30ms לכל היותר) לכל צרכן חשמלי .
  עם הזמן החלה לחדור הטכנולוגיה (כרטיסים אלקטרוניים) למרבית מכשירי החשמל הבייתים לדוגמא מכונות כביסה חכמות הכוללות כרטיסים אלקטרוניים,מייבשי כביסה מסכי מחשב דקים מערכות מיני בר ועוד. כתוצאה מכך ממסר הפחת הישן לא יכל לספק הגנה מירבית לצרכנים חשמליים אשר הכילו כרטיסים אלקטרוניים.
  בהוראת וועדת החשמל בסביבות שנת 2003 יצאה הוראה ברורה לאסור שימוש בממסר פחת מדגם ac בדירות מגורים,ולהחליפו בדגם a אשר מספק הגנה לא רק למכשירים חשמליים אלא גם למכשירים חשמליים משולבי כרטיסים אלקטרוניים.
  קיים דגם נוסף ,דגם b עבור מערכות זרם ישר בלבד,הוא אינו מאושר להתקנה בדירות מגורים,שימושו אך ורק למערכות זרם ישר במתחים גבוהים במפעלי תעשייה כבדה(תעשיית המתכת).

  בברכת גמר חתימה טובה, ושנה טובה לכם,ולכל בית ישראל.


 • P

  @shba5 אמר בבדיקת תקינות ממסר הגנה נגד התחשמלות:

  בעת הלחיצה על המנוף היינו יידית ההפעלה להתנתק אם פעולה זאת מתרחשת סימן הוא כי ממסר הפחת תקין מעלים את המנוף וחוזרים לשגרת החיים אם לא יש להזמין ללא כל שהות חשמלאי מוסמך להחלפת הממסר פחת.

  סליחה על השאלה,
  לא ייתכן שהפחת תקין, אך הלחצן, משום מה, לא גורם לו לקפוץ?


 • מומחה משתמש פרימיום

  @www שלום רב.
  לגבי שאלתך, מנגנון הבדיקה הפנימי די אמין הואיל והוא מורכב ממספר קטן של חלקים (נגד חשמלי מוליכי חשמל מנחושת,והלחצן החיצוני).
  אמינותו של הממסר פחת נעוצה בפשטותו ומורכבותו של כלל רכיביו,ולכן אם הממסר המדובר אכן תקין אבל הלחצן אינו תקין מצב זה יכול לנבוע משתי סיבות :הראשונה ייצור לקוי במפעל ,והשניה גרימת חבלה פנימית במנגנון כגון נפילה אחת או יותר של הממסר על הקרקע מידו של הספק או החשמלאי המתקין.

  עצתי לבעלי בתים לא לקחת סיכון כדי לחסוך ברכיב מציל חיים שעלותו הממוצעת היא 150 שקלים לא כוללת עלות החלפה.
  הערה חשובה מאוד-יש לשים לב כי על חזית הממסר מצוין זרם זליגה של 0.03A(אמפר) ולא 0.3A(אמפר).

  מקווה שעזרתי ,גמר חתימה טובה.


 • P

  @shba5 הבנתי את העניין, זה מאד יכול להיות.
  רק שכמובן אסור לקחת סיכון.
  (פשוט התפלאתי, כי כבר פגשתי כמה לוחות במצב הזה). • @shba5
  חן חן על המאמר המחכים!
  צויין במאמר כי

  יש לשים לב כי על חזית הממסר מצוין זרם זליגה של 0.03A(אמפר) ולא 0.3A(אמפר).

  אצלי רשום 30ma
  מה משמעותו?
  0_1537982232869_20180926_200853.png


 • מומחה משתמש פרימיום

  @מתמחה-במחשבים מועדים לשמחה .
  30MA ו 0.03A זה היינו הך(ערכים זהים,בהצגה שונה),הדגם המופיע בתמונה הינו דגם A ומאושר לשימוש ביתי, ומספק הגנה מקיפה הן מפני התחשמלויות במגע ישיר,והן מפני דלקות במצב בו מוליך האפס(כחול) ומוליך הארקה (צהוב) מקוצרים .
  יש לבודקו אחת לחודש באמצעות הלחצן.
  כל טוב.


התחבר כדי לפרסם תגובה
 

עיצוב: GolanArt

6
מחובר

2.3k
משתמשים

4.1k
נושאים

31.7k
פוסטים