אפשר לתבוע משפטית?

• P P משתמש מתקדם

אדם שקנה ממני עבודת גרפיקה כקישוט לסוכות-לשימוש אישי, ובסוף השתמש בה בצורה מסחרית-מכר אותה או הפיץ אותה למרות שיש מייל מתעד שנכתב בו שזה לשימוש אישי,
    יש לי דרך לתבוע אותו?
    אם כן-אם הוא חוצניק-זה אפשרי עדין?

יש דרך למנוע כזה דבר? אם אני מוכרת את זה כקובץ לאנשים שלא ישלחו אותו או יפיצו אותו (אולי חוזה כלשהו?)
    אשמח לכל מידע מידיעה.

• P P ניהול

מסתבר שאפשר לתבוע, אם כי כנראה בסוף תרצו ללכת לבי"ד, מה שאומר בוררות, והנתבע יכול לבחור בי"ד כלבבו (כאלו ששכחו מה תפקידם, ומנסים הכל הכל בכדי לעשות "פשרה" בין הצדדים הניצים, גם במחיר אי-צדק משווע)...
    וגם אז, כמה תרוויחו, לא בטוח ששווה את המאמץ ואת עגמת הנפש סביב ההתעסקות, אולי כן, רק מניח לשיקול.

• P P משתמש מתקדם

למה זה אמור להכגיע לבוררות?
    כי הוא בחו"ל-אז אני אצטרך לטוס לשם???

• P P ניהול

@נעמי-בוקרה-20710 אמר באפשר לתבוע משפטית?:

למה זה אמור להכגיע לבוררות?
    כי הוא בחו"ל-אז אני אצטרך לטוס לשם???

לא, כי בתי דין לא מסכימים לדון ל פי דיני תורה בלי שיש להכרעה שלהם כוח, וכיום שאיננו במדינת הלכה, אין כל תוקף חוקי להכרעה של הדיינים - לולי חתימה על מסמך בוררות, מה שגם מונע מאחד מכם לתבוע שוב בבית משפט (באם הדין לא יערב לאי-מי מהצדדים).
    ומשכך, באם תלכו לבית דין, הדין קובע שהולכים לפי בחירת הנתבע, והוא יכול לבחור בית דין שידוע כמקום שמוביל לפשרה בכל מחיר (גם אם אינה קרובה כלל לדיני תורה, כי הלא יש הסכם בוררות...).

• En P P ניהול

ספציפית לעניין הפשרה,
    הבינותי שכתוב ברמב"ם, בהקדמה ל"פרקי אבות",
    שדיין ישתדל תמיד להוביל לפשרה (כמובן על פי כל דיני התורה),
    ולא יגיע לפסק דין.

משהו כזה.

• משתמש מתקדם

לא בא ח"ו לתת ביקורת
    רק לענ"ד הקטנה שהדיון המתפתח שייך יותר לשם

• P P ניהול

@Art-Studio אמר באפשר לתבוע משפטית?:

ספציפית לעניין הפשרה,
    הבינותי שכתוב ברמב"ם, בהקדמה ל"פרקי אבות",
    שדיין ישתדל תמיד להוביל לפשרה (כמובן על פי כל דיני התורה),
    ולא יגיע לפסק דין.

משהו כזה.

יתכן.
    כל מי שהיה פעם או פעמיים בבית דין, יודע עד כמה כדאי באמת להגיע לפשרה, העניין הוא שלפעמים הדיינים כבר עייפים, או מרגישים בנוח לסיים את העניין בצורה הקלה, ולא תמיד בצורה הנכונה לצדדים עפ"י עומק הדין. (ולולי ראיתי לא הייתי מאמין).
    כמובן שכמעט תמיד נכון להגיע עם טוען רבני מנוסה, גם בדיונים פשוטים וברורים.

בכדי למנוע התפתחות של בעיות כאלו מול לקוחות, כדאי לשלוח עם תחילת ההתקשרות עם הלקוח דף שעליו לאשר במייל חוזר, בו כתובים עיקרי דברים והסכמים (כמו תקלות הדפסה וכו' שלא בדקו מראש - שלא יתבעו אתכם, יכול להגיע לנזקים גדולים מאד), ושם גם לכתוב שבכל נדון ילכו לבי"ד מסוים שהנכם מכירים כהוגנים.
    כך לדוגמא יש בתי דינים (או הרכבים מסוימים בתוך בתי דין) שנצמדים להסכם - גם אם יש בו עוולות, מאידך יש הרכבים שאם רואים שאחד הצדדים הוא בן בליעל ברשות התורה, הם ימצו את עומק הדין.
    (בכתב הבוררות שבבי"ד של ר' אשר וייס כתוב שהדיון יהיה בהתאם לדיני תורה, אך יש שם הערה אם אחד הצדדים הוא רשע או משהו בסגנון. אמנם צעד אמיץ ואופייני לבי"ד זה, אך רוב בתי הדין לא אוהבים להגיע למיצוי הדין ברמה כזו, אלא לסיים את הדין מה שיותר מהר).

@גרפילוק אמר באפשר לתבוע משפטית?:

לא בא ח"ו לתת ביקורת
    רק לענ"ד הקטנה שהדיון המתפתח שייך יותר לשם

יתכן.
    אבל אלו דברים שנותני שירות בתשלום (כמו הרבה מהמקצוענים כאן) נתקלים בהם מפעם לפעם, וצריכים לדעת את דרכי הפעולה.

• En P P ניהול

@שלום-דיין אמר באפשר לתבוע משפטית?:

צריכים לדעת את דרכי הפעולה.

אכן. וזו הסיבה להמשך תגובותיי בנדון.

החכמתי מדבריכם.
    יש רק נקודה אחת ששמעתי - שונה משכתוב לעיל,
    והכוונה היא לטוען הרבני.
    שמעתי שדיינים אינם מסמפטים טוענים רבניים (אם מותר להתבטא כך),
    ויש ב"קול הלשון", כמדומני, הרצאה של דיין גדול וישר מאד,
    האומר כיצד יש להגיע או להתכונן לדין תורה.
    דומני שהוא גם מזכיר את עניין הטוענים הרבניים כנ"ל.

• P P ניהול

@Art-Studio אמר באפשר לתבוע משפטית?:

@שלום-דיין אמר באפשר לתבוע משפטית?:

צריכים לדעת את דרכי הפעולה.

אכן. וזו הסיבה להמשך תגובותיי בנדון.

החכמתי מדבריכם.
    יש רק נקודה אחת ששמעתי - שונה משכתוב לעיל,
    והכוונה היא לטוען הרבני.
    שמעתי שדיינים אינם מסמפטים טוענים רבניים (אם מותר להתבטא כך),
    ויש ב"קול הלשון", כמדומני, הרצאה של דיין גדול וישר מאד,
    האומר כיצד יש להגיע או להתכונן לדין תורה.
    דומני שהוא גם מזכיר את עניין הטוענים הרבניים כנ"ל.

נכון ולא נכון.
    תלוי בנושא הנדון, בנידונים מקובלים, הם שוחים בחומר, קשה לטוען רבני להביא סיבות אמיתיות ולא ידועות, וממילא כל טענותיו נשמעים כמו של עו"ד במקרה אבוד.
    לעומת זאת במקרים קצת פחות מצויים, הטוען רבני עושה עבודת מחקר ומגיע מוכן, ומביא טענות שיכולות להטות את הנדון.
    גם במקרים פשוטים יותר, לפעמים יש טענות מהצד השני, שהם אינם טענות משלל סיבות, וצריך מישהו "טוען" שרק יגע בנקודה ויבהיר אותה, גם אם לא מסמפטים לא תמיד קל להתעלם.
    ובעיקר, תלוי בטוען הרבני. צריך לברר היטב להגיע לטובים בכל תחום. (יש טוענים רבניים שמקבלים הכרת-יתר בבתי דין מסוימים, כך בבי"ד של ר' ניסים קרליץ, צריך לברר מיהם הטוענים הרבניים המוכרים שם, נשמע לא טוב, אבל זה המצב).
    הייתי קצת מעורב בסיפור עצוב שהסתיים (כמעט) לפני שבוע+, בו הנתבע לא הביא טוען רבני (משיקולים כלכליים, לא חכם אבל זה היה המצב), לקראת סיום התהליך, הוא כבר ביקש להגיע לפשרה של 30 אלף ש"ח, והתובעים התעקשו על 40 אלף (עגמת נפש וכו', דברים שאין להם מקום בדיני תורה), לבסוף הוכרע שהוא פטור לגמרי. אז יש גם הפתעות בדיני תורה שבפשרה.

• P משתמש תומך

מאז ומעולם התפלאתי שלנותני שירות בתחום העדין הזה של גרפיקה כמו מעמדים, גרפיקאים, פירסומאים פרטיים, אין חוזה מסודר ומוסכם מראש.
    זה יכול לפתור הרבה בעיות, שכמעט תמיד צצות ומבוססות על חוסר הבנה בין הצדדים,
    ולרוב מהסיבה הפשוטה שאיש המקצוע שחי את התהליך לא מעלה על דעתו כמה הוא צריך להסביר ליושב מולו שבכלל לא נמצא שם...
    אחרי הסיבוך הראשון, זה הזמן להתישב ולהכין כזה דף. ייקח זמן עד שיתגבש נוסח מושלם, לא כל הפרטים עולים בדקות הראשונות, אבל הרווח של זה בהמשך שווה את ההשקעה.
    וגם אם יאמרו שזה לא קביל אפילו שלטעמי לא מובן למה זה לא קביל, רוב דיני ממונות הם רק כשאין סיכום מראש,
    בכל אופן התיחסות הלקוח כשהכללים יהיו ברורים ורציניים תהיה הרבה יותר אחראית מאשר שורה במייל.

• מנהל מקצועות E p P E

נדמה לי שבמקרה כזה, נותנים את היצירה על תנאי שאם מפרים את התנאים חייבים בתשלום של כך וכך, ואז זה יתפוס בכל בית דין...

• P משתמש מתקדם

אני חושב שגם מבחינה חוקית יש לו בעיה למכור את זה, כי בשביל לעשות שימוש מכירה מסחרי, צריך שיהיה רשיון משופר, ואם זה פריפיק אז בכלל אין להם את האפשרות הזו.

• מנהל מקצועות E p P E

@כנפי-דמיון אמר באפשר לתבוע משפטית?:

אני חושב שגם מבחינה חוקית יש לו בעיה למכור את זה, כי בשביל לעשות שימוש מכירה מסחרי, צריך שיהיה רשיון משופר, ואם זה פריפיק אז בכלל אין להם את האפשרות הזו.

מבחינה חוקית היא יכולה לתבוע עכשיו 30K ולקבל, אבל יש בעיה ללכת לבית משפט. לכן אמרתי, אם נותנים ומחתימים על תנאי, אז כל התמונה משתנה כי כעת זה יהיה מבוסס על חוזה ולא על חוק בינלאומי...

• P משתמש מתקדם

ברור שיש בעיה ללכת לבית משפט,
    אבל אפשר גם להסביר ללקוח שבגלל שהוא רצה את זה לפרטי, אז לא קנו לו את התמונות באופן שיהיה למסחר.

• P P ניהול

@כנפי-דמיון אמר באפשר לתבוע משפטית?:

ברור שיש בעיה ללכת לבית משפט,
    אבל אפשר גם להסביר ללקוח שבגלל שהוא רצה את זה לפרטי, אז לא קנו לו את התמונות באופן שיהיה למסחר.

רעיון.
    אפשר גם קצת להפחיד:

שלום לך לקוח יקר.
    אני מוכרחת להודיע כי התמונות שבעבודה *** הינם ללא רישיון מתאים, ובכדי שלא אתבע על זה - אני מוכרחת לפנות אל בעלי הקבצים והאלמנטים ולהצהיר שהדבר נעשה ללא רשותי וידיעתי, כמו כן עלי לתת להם את פרטי המפיץ המלאים.
    הדבר ניתן להסדר באמצעות השגת רישוי מתאים, מה שמעלה את עלות האלמנטים, וכמובן את עלות היצירה.
    בברכה.

כמובן לציין שתביעה באמצעותם יכולה להגיע לעשרות אלפי דולרים...

התחבר כדי לפרסם תגובה

עיצוב: GolanArt

14

2.1k
משתמשים

4.0k
נושאים

31.1k
פוסטים