וורדפרס או וובפלואו?

• עסקתי בפיתוח בבקאנד ופרונטאנד במשך כמה שנים. (קרי - הכרות עם DB וCSS HTML וכו) הקמתי אתר בוויקס והוא נראה די טוב ומספק את הצרכים שלנו אבל יש כמה דברים מעצבנים שגרמו לי לנסות לעבור פלטפורמה. מצאתי כאן את הדיון הזה בו הזכרתם את וובפלואו. מהמבט שהעפתי בפלטפורמה זה נראה מהמם אבל אני לא יודעת אם זה באמת מתאים לצרכים שלי.

אלו הדרישות שלי:

1. שיהיה פורום סגור (הכניסה רק לחלק ממשתמשי האתר)
    2. שיהיה בלוג עם מספר כותבים, שיהיה להם ממשק עריכה נוח.
    3. אפשרות לחנות.
    4. תמיכה מלאה בעברית (כיוון ולחצנים)

החסרונות בוויקס:

1. האיטיות מטרידה והם לא מתכוונים להציע פתרון יעיל
    2. חייבים לאכסן את הקבצים אצלם ואין אפשרות לייצא את כל התוכן
    3. יש ממשק גישה מוגבל לקוד אבל הוא כל כך מתוסבך בשבילי שהתייאשתי ממנו מזמן.

אלה החסרונות שנתקלתי בוורדפרס:

1. אני לא מצליחה להבין מימיני ומשאלי בפלטפורמה. כל פעם שאני חושבת שהבנתי משהו אחד, אני נתקעת במשהו אחר.
    2. תבניות. לא הבנתי איזה תבניות תתמוכנה גם בעברית וגם בפורום + בלוג + חנות. אני חוששת מכמה זה קריטי לבחור תבנית מראש. מה אם זה לא מתאים בסוף? אין מה לעשות?
    3. הבנתי שכדאי לי Wordpress.org בגלל העלות.
    4. הבנתי שכדאי לרכוש גם פייג' בילדר כמו אלמנטור כדי להקל על העיצוב בגלל שזה נותן לי ממשק של דרג אנג דרופ. אבל אני גם מבינה שזה שלב שמגיע אחרי שבוחרים תבנית. אז שוב... איזה תבנית?
    5. החלטתי שמכיון שזה כל כך מורכב אני חייבת ללמוד באופן מסודר מהתחלה. אבל לא מצאתי מקור ללמוד וורדפרס מעבר לבלוגים והדרכות למתחילים שמתכוונים לאכסן על Wordpress.com. אני חושבת שאני צריכה משהו יותר מעמיק למפתחים ומצאתי רק בתשלום די רציני.
      בקיצור - תקועה. וגם לא בטוחה שהבנתי את כל הנ"ל כשורה.

האם וובפלואו יכול לתת לי את מה שאני צריכה?
    האם חייבים לאכסן קבצים אצלם ומה ההשלכות של זה?
    מה זה בדיוק? פייג' בילדר? לא הבנתי.
    האם יותר קל וזורם למי שרגיל לסביבת פיתוח?

אשמח לשמוע את דעתכם.

• מנהל מקצועות E p P E

@J-R-M אמר בוורדפרס או וובפלואו?:

שיהיה פורום סגור (הכניסה רק לחלק ממשתמשי האתר)

פורום בכל מקרה תצטרכו להקים כפלטפורמה נפרדת כדוגמת זה למשל (לא נראה
    לי שיש לוורדפרס תוסף לפורום על רמה, אבל אולי אני טועה...)

שיהיה בלוג עם מספר כותבים, שיהיה להם ממשק עריכה נוח.

אפשרי בגדול, אבל זה CMS וזה חתונה. אי אפשר להעביר אח"כ לוורדפרס, וזה גם עולה כסף.

אפשרות לחנות.

יש. לא מתאים לארץ, אלא אם כן תשתמשו בפייפל

תמיכה מלאה בעברית (כיוון ולחצנים)

לגמרי.

אני משתמש וובפלואו. אני לא מכיר שום מערכת שמתקרבת בנוחות ובאיכות, אבל אני משתמש בה
    לאתרים סטטיים, לא משתמש בחנויות ובCMS שלהם בגלל העלויות.
    במידה ותרצו לעצב שם ושמתכנת יכתוב קוד לצד שרת וישתמש רק
    בעיצוב שלכם, זה לגמרי אפשרי.

• p P ניהול

לא יודע לענות על עצם השאלה, כי אני לא מכיר את שניהם. אבל בחלק מהשאלות אני יכול לעזור:

תבניות. לא הבנתי איזה תבניות תתמוכנה גם בעברית וגם בפורום + בלוג + חנות. אני חוששת מכמה זה קריטי לבחור תבנית מראש. מה אם זה לא מתאים בסוף? אין מה לעשות?

תבניות - יש המון תבניות שתומכות ב RTL + פורום + בלוג + חנות. אם בחרתם תבנית שלא טובה לכם אתם תמיד יכולים לשנות באיזור העיצוב. כמובן יצטרכו התאמות עיצוביות, אבל זה אפשרי.

הבנתי שכדאי לי Wordpress.org בגלל העלות.

בנוגע לזה, היום כשרוכשים חבילת איחסון ברוב ככל שרתי האחסון בארץ ובעולם, ישנן חבילות מותאמות לוורדפרס, שכוללות בתוכן את Wordpress.org, משלמים רק על האיחסון כמה עשרות שקלים בחודש ומקבלים וורדפרס מותקן ומוכן לשימוש.

הבנתי שכדאי לרכוש גם פייג' בילדר כמו אלמנטור כדי להקל על העיצוב בגלל שזה נותן לי ממשק של דרג אנג דרופ. אבל אני גם מבינה שזה שלב שמגיע אחרי שבוחרים תבנית. אז שוב... איזה תבנית?

בנודע לפייג' בילדר, אכן קשה מאד להסתדר בלי. הפייג' בילדר הפופולרי הוא אלמנטור (של מספר מפתחים ישראלים, אגב) שיש לו כמה מיליון הורדות. יש בו המון פיצ'רים בסיסיים בחינם, ובתוספת תשלום של כמה עשרות דולרים מקבלים את גירסת הפרו יש יש עוד עשרות נוספים.
    אגב, יש המון תוספים חיצוניים מקבילים לאלמנטור פרו, שמתלבשים על אלמנטור הבסיסי ונותנים לכם פיצ'רים נוספים (שלא כולם קיימים באלמנטור פרו).
    בנוגע להתאמה של הפייג'בילדר עם התבנית, אלמנטור מסתדר כמעט עם כל תבנית, אם כי בגלל בעיות כאלו ואחרות הנוצרות לעיתים משילובים לא מוצלחים, ההמלצה הרווחת היא להשתמש בתנית Hello של אלמנטור עצמם, שהיא בעצם תבנית ריקה מתוכן עם תמיכה ב RTL, והיא עובדת הכי טוב עם אלמנטור (מן הסתם, אם יצרו את שניהם אותם אנשים).

החלטתי שמכיון שזה כל כך מורכב אני חייבת ללמוד באופן מסודר מהתחלה. אבל לא מצאתי מקור ללמוד וורדפרס מעבר לבלוגים והדרכות למתחילים שמתכוונים לאכסן על Wordpress.com. אני חושבת שאני צריכה משהו יותר מעמיק למפתחים ומצאתי רק בתשלום די רציני.

אני בטוח שיש ביוטיוב המון סרטונים לזה. בכל אופן לגבי לימוד אלמנטור, כמעט על כל פיצ'ר חדש שהם משיקים יש להם סרטון הדרכה מפורט ביותר. תוכלו לעיין בבלוג שלהם ולראות במה מדובר.

בקיצור - תקועה. וגם לא בטוחה שהבנתי את כל הנ"ל כשורה.

מקווה שעכשיו קצת פחות :).

• אני ממליץ על וורדפרס, זה הפלטפורמה שלדעתי מקבלת הכי הרבה תמיכה, וניתן למצוא בה פתרונות לכל הבעיות (חלק רק בתשלום).
    לגבי חנות ובלוג זה פשוט מאוד.
    לגבי פורום @GolanArt צדק שאין כמעט פורום מתקדם בוורדפרס, אני אישית תרגמתי פורום מאוד מתקדם בוורדפרס לעברית, ואני מוכן למכור את תהרגום ולעזור בהתקנה של זה תמורת תשלום סמלי.
    סרטוני הדרכה על וורדפרס ואלמנטור יש ברשת בשפע רב, וניתן ללמוד הכל כמעט ללא קושי.
    בשונה מוובפלאו שלפי איך שהבנתי צריך למידה מעמיקה שלא ניתנת ללמידה עצמאית בקושי.
    כתבתי הנראה לעניות דעתי....

• p E משתמש מתקדם

לא מכירה את וובפלואו,
    כן מכירה את וורדפרס,
    אם אתה משתמש בפיג בילדר אלמנטור התבנית לא כל כך משנה...,
    לגבי פורום הם די מוזנחים בוורדפרס,
    אם משתמשים בתבנית אוודה, (בתשלום) הוא נותן לעצב את זה יפה, אבל זה לא פורום משוכלל אלא פשוט ואפשר להתקין לו תספות,

לגבי חנות יש את ווקומרס מעולה לחנויות בוורדפרס,
    ולגבי בלוג, וורדפרס הכי הכי נוחה משום שהיא נולדה בעיקרון כמערכת בלוגים רק אחר כך היא השתדרגה...

• @GolanArt אמר בוורדפרס או וובפלואו?:

תודה על המענה המפורט! ברשותך יש כמה דברים שלא הבנתי.

פורום בכל מקרה תצטרכו להקים כפלטפורמה נפרדת כדוגמת זה למשל (לא נראה
    לי שיש לוורדפרס תוסף לפורום על רמה, אבל אולי אני טועה...)

כלומר שאצטרך אתר אחד לפורום ואתר אחר לבלוג +חנות? לנראה לי מורכב מידי בשביל המשתמשים. בוויקס יש לי אתר אחד להכל. זה יהיה מינוס רציני.

שיהיה בלוג עם מספר כותבים, שיהיה להם ממשק עריכה נוח.
    אפשרי בגדול, אבל זה CMS וזה חתונה. אי אפשר להעביר אח"כ לוורדפרס, וזה גם עולה כסף.

די ברור לי שאצטרך CMS ואני לא בכיוון בכלל לחפש פלטפורמה חינמית. מוכנה לשלם כמה שצריך כל עוד בטוח לי שהכל יעבוד בדיוק כפי שזה כבר עובד עכשיו.

אני משתמש וובפלואו. אני לא מכיר שום מערכת שמתקרבת בנוחות ובאיכות, אבל אני משתמש בה
    לאתרים סטטיים, לא משתמש בחנויות ובCMS שלהם בגלל העלויות.
    במידה ותרצו לעצב שם ושמתכנת יכתוב קוד לצד שרת וישתמש רק

שכתבת אני משתמש - כוונתך לפורום זה? כתבת אותו בעצמך לגמרי, כלומר בלי תוסף של פורום או משהו דומה? (חיפשתי בוובפלואו ולא מצאתי משהו שתומך) האם כוונתך שניתן בהחלט לכתוב בעזרת וובלואו רק את הפרונטאנד, אבל את צד השרת (DB ופונקציות) צריך לכתוב בנפרד "ידני"? זה מה שעשית כאן?

• @ניסים-פנירי

אכן עשית לי סדר בראש! תודה רבה. יש לי כמה שאלות, אני מקווה שתוכל לעזור:

יש המון תבניות שתומכות ב RTL + פורום + בלוג + חנות

כפי שאמרו מגיבים אחרים למטה, ידוע לי שיש להם תמיכה מלאה בחנות ובלוג. אבל דווקא לגבי פורום לא מצאתי שיש כל כך אופציות... כרגע יש לי פורום שעובד נהדר נוח ואינטואטיבי. האם באמת יש תוסף מתאים בוורדפרס שייתן לי את הנוחות שיש לי עכשיו? אם אין, אוכל להשתמש במה שיש ולשכלל אותו בעזרת קוד?

הפייג' בילדר הפופולרי הוא אלמנטור

תודה על ההסבר המפורט! עזרת לי מאוד.

אני בטוח שיש ביוטיוב המון סרטונים לזה

כמו שהזכרתי למעלה, מכיון שאני צריכה גם פורום נראה שאצטרך לחפור בקוד, ולזה לא מצאתי הדרכות חינמיות. אם אתה מכיר אשמח להמלצה. מעוניינת המדריך שיכיר לי את השימוש בממשק של הקוד, לפחות מהבסיס.

• @משתמש_מקצוען

לגבי פורום @GolanArt צדק שאין כמעט פורום מתקדם בוורדפרס, אני אישית תרגמתי פורום מאוד מתקדם בוורדפרס לעברית, ואני מוכן למכור את תהרגום ולעזור בהתקנה של זה תמורת תשלום סמלי.

אשמח לשמוע למה כוונתך. "תרגמתי?" מה זה אומר?

• מנהל מקצועות E p P E

כלומר שאצטרך אתר אחד לפורום ואתר אחר לבלוג +חנות? לנראה לי מורכב מידי בשביל המשתמשים. בוויקס יש לי אתר אחד להכל. זה יהיה מינוס רציני.

לדעתי זו לא בעיה בכלל, המשתמש לא מרגיש שהוא עבר דומיין.

הפורום הזה וגם פרוג למשל, אלו מערכות מוכנות. אני רק עיצבתי והוספתי כל מיני תוספים תוצרת בית וחוץ. אין קשר בין הפורום הזה לבין וובפלואו.

וובפלואו היא מערכת מתחרה בוורדפרס, ממש לא חינמית, אבל בהחלט שמה אותה בכיס הקטן מסיבות פשוטות: 1. זו מערכת לא חינמית, מישהו שם מרוויח כסף ועובד. 2. הכל מגיע ממקור אחד ולא כל מיני קודים פתוחים מכל העולם. 3. גן עדן למעצבים, שליטה מלאה בכל אלמנט ואלמנט, סדר מופתי, הכל ברור ולא מסורבל כמו בוורדפרס (שאני ממש לא בקיא בה, אבל כל פעם שנתבקשתי לסדר משהו למישהו נתקלתי בסרבול ומוגבלות ששיגעה אותי לגמרי...)
    מי שבאמת מבין בעיצוב ווב, שזה אומר הבנת הCSS ירגיש בוובפלואו בבית. אבל צריכים לדעת, וובפלואו זו חתיכת מערכת, צריכים ללמוד אותה.

• @GolanArt

כלומר, רק לאחסן בסאב-דומיין את הפורום והקישור באתר יוביל דומיין השני בלי שהמשתמש ירגיש את המעבר? לזאת הכוונה?

הפורום הזה וגם פרוג למשל, אלו מערכות מוכנות. אני רק עיצבתי והוספתי כל מיני תוספים תוצרת בית וחוץ.

איזו מערכת מוכנה זו? היא ממש מוצאת חן בעיני. מכיון שאני רוצה לבנות פורום אין ספק שההמלצה תבוא בברכה...

• מנהל מקצועות E p P E

@GolanArt

כלומר, רק לאחסן בסאב-דומיין את הפורום והקישור באתר יוביל דומיין השני בלי שהמשתמש ירגיש את המעבר? לזאת הכוונה?

אכן.

הפורום הזה וגם פרוג למשל, אלו מערכות מוכנות. אני רק עיצבתי והוספתי כל מיני תוספים תוצרת בית וחוץ.

איזו מערכת מוכנה זו? היא ממש מוצאת חן בעיני. מכיון שאני רוצה לבנות פורום אין ספק שההמלצה תבוא בברכה...

קוראים למערכת הזו NODBB. אם תרצו התקנה על השרת פנו אלי דרך יצירת קשר למעלה.
    המערכת מגיעה עם תבניות מוכנות, די בסיסיות. מעצב CSS מקצועי יוכל לעצב לכם אותה בהתאם לקו
    של שאר האתר.

• מנהל מקצועות E p P E

סליחה... אני ראה עכשיו שאת בעצמך מעצבת. יש במערכת האתר אפשרות להזין CSS ולשנות
    את מראה המערכת לגמרי, כמו שאתם רואים במקצועות למשל (בפורום נטפרי לא שינו כלום, זו ברירת המחדל).

• @J-R-M אמר בוורדפרס או וובפלואו?:

@משתמש_מקצוען

אשמח לשמוע למה כוונתך. "תרגמתי?" מה זה אומר?

תירגמתי את הפורום הזה לעברית

• @משתמש_מקצוען

מהמם! זה אומר שיש אפשרות לערוך את הקוד של פלאגינים בוורדפרס?

• @GolanArt

בדקתי באתר של וובפלואו איזה תוספים אפשר לשלב ולא היה את NODBB ברשימה. נראה שאכן אלך על זה, אבל אני מעדיפה לבדוק ביסודיות את כל האופציות לפני שאני מחליטה. איפה אפשר לבדוק איזה עוד אפליקציות לפורום אפשר לשלב עם וובלואו?

• מנהל מקצועות E p P E

@GolanArt

בדקתי באתר של וובפלואו איזה תוספים אפשר לשלב ולא היה את NODBB ברשימה. נראה שאכן אלך על זה, אבל אני מעדיפה לבדוק ביסודיות את כל האופציות לפני שאני מחליטה. איפה אפשר לבדוק איזה עוד אפליקציות לפורום אפשר לשלב עם וובלואו?

לא הובנתי נכון.
    NODBB זו מערכת, זה לא תוסף!
    אתם יכולים לבנות את האתר שלכם והבלוג בוובפלואו עם כפתור שמפנה לסאב דומיין שבו הפורום יהיה מותקן.

• מומחה PRO p P ניהול

@GolanArt אם מותר לי... יש לי תיקונים קטנטנים למה שכתבת.

@GolanArt אמר בוורדפרס או וובפלואו?:

וובפלואו היא מערכת מתחרה בוורדפרס,

אם אני מבין נכון, הם לא מתחרים באותו מרחב, וובפלו הוא בעיקר "בונה אתרים" שמיועד בעיקר עבור ה-frontend ויכולות ה-backend שלה (חלק ה-CMS ו-ecommerce) די פרימטיביים.
    לעומת זאת וורדפרס (אני מדבר על הליבה ולא תוספים) היא בעיקר CMS ופלטפורמת בלוגים. כל החלק של העיצוב הוא התחום של ה-themes השונים אבל הם לא המוצר העיקרי.
    (התוסף אלמנטור מתחרה בצורה ישירה יותר בוובפלו).

ממש לא חינמית, אבל בהחלט שמה אותה בכיס הקטן מסיבות פשוטות: 1. זו מערכת לא חינמית, מישהו שם מרוויח כסף ועובד.

גם wordpress מרוויחים יפה מאוד... יש להם כל מיני שירותים בתשלום

1. הכל מגיע ממקור אחד ולא כל מיני קודים פתוחים מכל העולם.

שוב, זה לא נכון לגבי הליבה של וורדפרס שהוא קוד מאוד איכותי שמניע כשליש מכלל האתרים באינטרנט (!!!)

• מנהל מקצועות E p P E

@yzahn אמר בוורדפרס או וובפלואו?:

backend שלה (חלק ה-CMS ו-ecommerce) די פרימטיביים.

את החנויות הם פתחו לפני כשנה. הCMS משוכלל ועוד איך...
    מי שהתעסק עם וובפלואו יבין כמה שהוורדפרס מוגבל ומסורבל, אבל
    שוב, זה לא זול יחסית וצריכים ללמוד המון...

• p E משתמש מתקדם

@GolanArt אמר בוורדפרס או וובפלואו?:

ולא מסורבל כמו בוורדפרס (שאני ממש לא בקיא בה, אבל כל פעם שנתבקשתי לסדר משהו למישהו נתקלתי בסרבול ומוגבלות ששיגעה אותי לגמרי...)

אולי זה התשובה,
    וורדפרס לא מסורבלת בכלל אבל צריך ללמוד אותה...
    ואני שלא יודעת על וובפלאו,
    בהצצה היתה נראית לי שהיא המסורבלת...

בכל מקרה נקודה למחשבה יש המון המון אתרים בוורדפרס והמון עם מי להתיעץ בכל שאלה,
    ולאומת זאת קהל המשתמשים בוובפלאו קטן בהרבה ויש פחות תמיכה מהקהילה

• מנהל מקצועות E p P E

@חנה אמר בוורדפרס או וובפלואו?:

בכל מקרה נקודה למחשבה יש המון המון אתרים בוורדפרס והמון עם מי להתיעץ בכל שאלה,
    ולאומת זאת קהל המשתמשים בוובפלאו קטן בהרבה ויש פחות תמיכה מהקהילה

זה נכון ועצוב 😞
    אני אישית ממילא לא משתמש אף פעם במערכות CMS אלא רק במערכת
    העיצוב ומוציא קוד. בזה לצערי הרב אין מתחרים לוובפלואו...

התחבר כדי לפרסם תגובה

עיצוב: GolanArt

6

2.3k
משתמשים

4.1k
נושאים

31.7k
פוסטים