המלצה ללימוד עצמי של שפות תכנות

• למישהו כאן יש המלצה לספר\תוכנה ללימוד עצמי של ספת תכנות כל שהיא?

• מנהל מקצועות E P E p P P

@y-e-s אמר בהמלצה ללימוד עצמי של שפות תכנות:

למישהו כאן יש המלצה לספר\תוכנה ללימוד עצמי של ספת תכנות כל שהיא?

קודם כל תהיה סגור על איזו שפה אתה הולך, והאם אתה מעוניין לדעת לתכנת ישומים או לתכנת צד שרת או לקוח וכ'...

• @GolanArt אתה כותב למי שלא למד עדיין ושואל אותו במונחים של מי שלמד מה הוא רוצה לדעת תשאל בעברית.

• @YK-תקשורת אמר בהמלצה ללימוד עצמי של שפות תכנות:

@GolanArt אתה כותב למי שלא למד עדיין ושואל אותו במונחים של מי שלמד מה הוא רוצה לדעת תשאל בעברית.

זה בסדר..
    אני רוצה ללמוד סייבר,
    אבטחה ותקיפה.
    התחלתי ללמוד SQL ואני צריך המלצה על מקורות מידע בשביל זה.

• P

@y-e-s אהה ! עכשיו מובן ההקשר של תמונת הפרופיל שלך ... 😉

• @מעמד אמר בהמלצה ללימוד עצמי של שפות תכנות:

בבחינת נקרא ע"ש סופו.

• @מעמד אמר בהמלצה ללימוד עצמי של שפות תכנות:

@y-e-s אהה ! עכשיו מובן ההקשר של תמונת הפרופיל שלך ...

@YK-תקשורת אמר בהמלצה ללימוד עצמי של שפות תכנות:

@מעמד אמר בהמלצה ללימוד עצמי של שפות תכנות:

בבחינת נקרא ע"ש סופו.

משום מה כל הנושא מושך אותי מאוד..

• עסקים En SU E מומחה PRO 5 p

@y-e-s קודם כל תלמד שפת תכנות נורמלית ותתמחה בה, אחר כך אפשר לדבר על סייבר.

• @Men770 אמר בהמלצה ללימוד עצמי של שפות תכנות:

@y-e-s קודם כל תלמד שפת תכנות נורמלית ותתמחה בה, אחר כך אפשר לדבר על סייבר.

זה מה ששאלתי.
    מה השפות שצריך ללמוד בשביל סייבר.
    יש הרבה שפות תכנות וכל אחת מתאימה לסוג שונה של תכנות.
    (ואגב, לפרוץ למחשב סתם, זה הרבה יותר פשוט ממה שנראה!)

• המאגר מנהלים 5 p P

(ואגב, לפרוץ למחשב סתם, זה הרבה יותר פשוט ממה שנראה!)

ספר לנו על זה קצת. נשמע מעניין...

• מומחה PRO 5 p P

אני רוצה ללמוד סייבר,
    אבטחה ותקיפה.

לא יודע עד כמה SQL קשור לנושא. ידיעת SQL יכול לעזור בהבנת תקיפות SQL Injection, אבל חוץ מזה זה לא ממש שפת תכנות ולא כל כך עוזר בהבנת ענייני אבטחה אחרים.
    ידיעת SQL בטח לא יזיק, לדעתי מי שרוצה להתמחות בסייבר חייב יכולת ללמוד/להכיר המון תחומים כי אתה אף פעם לא יודע באיזה רכיב תמצא חולשה.

לדעתי, אתה צריך ללמוד שלוש תחומים עקריים,
    א) שפת סקריפטינג, כי הרבה תקיפות קשים לבצע ידני וצריך לכתוב סקריפט. גם אם אתה לא הולך לכתוב קוד תקיפה, עדיין הרבה תקיפות ברשת מודגמות בצורה כזו.
    לצורך זה הייתי ממליץ על פייתון. זה מה שפופולארי בתחום הסייבר.
    ב) כדי ללמוד סוגי פירצות כ-CSRF ו-XSS צריך להבין איך אפליקציות ווב בנויות. לכן כדאי ללמוד JS ואולי איזה פריימוורק אחד או שתיים...
    ג) החולשות הכי נפוצות הם שיבושי זיכרון (buffer overun, use after free, etc), כדי להבין היטב את הנושא צריך ללמוד שפה שלא מנהלת בשבילך את הזיכרון. לדעתי, תלך על C. כלומר, אם אתה לומד שפה כדי להבין ענייני אבטחה חולשות ופירצות, אז א) רוב רכיבי ליבת מערכות הפעלה כתובים ב-C, וב) זה השפה שכי קרוב לברזל שייתן לך הכי הרבה הבנה במה קורה מאחורי הקלעים.
    כשפת תיכנות, C הוא בחירה גרועה מאוד (בפרט כשפה ראשונה).

• מומחה PRO 5 p P

@y-e-s
    שכחתי לציין... השפה הראשונה שאתה חייב להכיר זה שפת אנגלית...
    פשוט רוב החומר האיכותי ברשת הוא באנגלית

• @yzahn
    סוף סוף מצאתי פה מישהו לעניין!
    אתה על סייבר?

אנגלית אני לומד עכשיו,
    SQL אני לומד לקטע, זה שפה חשובה!
    עכשיו אני מברר על בייתון ו JavaScript

• @yzahn אמר בהמלצה ללימוד עצמי של שפות תכנות:

אני רוצה ללמוד סייבר,
    אבטחה ותקיפה.

לא יודע עד כמה SQL קשור לנושא. ידיעת SQL יכול לעזור בהבנת תקיפות SQL Injection, אבל חוץ מזה זה לא ממש שפת תכנות ולא כל כך עוזר בהבנת ענייני אבטחה אחרים.
    ידיעת SQL בטח לא יזיק, לדעתי מי שרוצה להתמחות בסייבר חייב יכולת ללמוד/להכיר המון תחומים כי אתה אף פעם לא יודע באיזה רכיב תמצא חולשה.

לדעתי, אתה צריך ללמוד שלוש תחומים עקריים,
    א) שפת סקריפטינג, כי הרבה תקיפות קשים לבצע ידני וצריך לכתוב סקריפט. גם אם אתה לא הולך לכתוב קוד תקיפה, עדיין הרבה תקיפות ברשת מודגמות בצורה כזו.
    לצורך זה הייתי ממליץ על פייתון. זה מה שפופולארי בתחום הסייבר.
    ב) כדי ללמוד סוגי פירצות כ-CSRF ו-XSS צריך להבין איך אפליקציות ווב בנויות. לכן כדאי ללמוד JS ואולי איזה פריימוורק אחד או שתיים...
    ג) החולשות הכי נפוצות הם שיבושי זיכרון (buffer overun, use after free, etc), כדי להבין היטב את הנושא צריך ללמוד שפה שלא מנהלת בשבילך את הזיכרון. לדעתי, תלך על C. כלומר, אם אתה לומד שפה כדי להבין ענייני אבטחה חולשות ופירצות, אז א) רוב רכיבי ליבת מערכות הפעלה כתובים ב-C, וב) זה השפה שכי קרוב לברזל שייתן לך הכי הרבה הבנה במה קורה מאחורי הקלעים.
    כשפת תיכנות, C הוא בחירה גרועה מאוד (בפרט כשפה ראשונה).

חן חן תשובה מפורטת וברורה [אגב עכשיו אני מבין את פשר תמונת הפרופיל שלך].

• @ניסים-פנירי אמר בהמלצה ללימוד עצמי של שפות תכנות:

ספר לנו על זה קצת. נשמע מעניין...

קצת רקע, יש לכל מחשב 'כתובת' שנקראת "IP"
    עיקר הפריצה היא לגלות את הIP, לפעמים אפשר לגלות את הIP דרך מייל,
    לפעמים כל מה שצריך זה לשתול סקריפט באתר שהuser (לקוח) גולש בו,
    אם האתר חשוף לXSS (פירצת אבטחה הגורמת לאתר לקבל פקודות מהגולש ולבצע אותם.)

אם סתם בא לך לתקוף מישהו, אתה יכול לסרוק בSCAN IP את ה10 כתובות לפני ואחרי הIP שלך,
    כל כתובת שיש שיתוף קבצים תוכל להוסיף לרשת וירטואלית של מיקרוסופט,
    ואז המחשב שלו פתוח בפניך.

נטו ידע טכני.

• @yzahn
    איך אני יוצר אתך קשר?
    יש פה באתר הודעות פרטיות?

• מומחה PRO 5 p P

@y-e-s
    יוסי@יצ.קום
    (לא כל שירותי המייל תומכים בכתובות בעברית, בג'ימייל זה יעבור)

• עסקים

בהמשך לדברי @yzahn
    רק אוסיף כמה נקודות:
    א. כדי ללמוד ולהיות מקצועי בסייבר, צריך להבין באופן בסיסי וטוב לפחות 2 תחומים: 1. טכנאות מחשבים ורשתות. 2. תיכנות מחשב.
    כלומר, להבין איך המחשב עובד, איך עובד המעבד , מערכת ההפעלה ועוד. אח"כ להבין איך המחשב מתקשר עם מחשבים אחרים, שזה התחום של רשתות.
    2. להבין ולדעת איך תוכנה עובדת וממילא היכן נקודות החולשה, וכמובן לדעת לכתוב קוד ברמה מסוימת.
    בעצם כל תחום הוא עולם שלם בפני עצמו, ויכול לספק פרנסה באופן מכובד בפני עצמו, למשל טכנאי מחשבים ומנהל רשתות - זה מקצוע רציני שעומד בפני עצמו בלי לדעת להיות מתכנת. מאידך גם תיכנות זה מקצוע שלם בפני עצמו, וכדי להיות מתכנת רצוי להבין באופן בסיסי איך המחשב עובד, אבל לא נדרש הרבה מעבר.
    אבל, כדי לעסוק באבטחת מידע - מה שמכונה "סייבר" - נדרש בעצם להבין טוב מאד את 2 התחומים.

יש גוף שנקרא "המרכז לחינוך סייבר" שזהו גוף ממשלתי שנועד לעניין הזה - https://cyber.org.il/data/.
    יש לו שם כמה ספרים טובים בעברית:
    ספר אסמבלי https://data.cyber.org.il/assembly/assembly_book.pdf - שפת אסמבלי היא השפה הנמוכה שמתקשרת ישירות עם המעבד, והכי קרובה לשפת המכונה(אני כותב לך סינית...)
    כמובן שקשה מאד לכתוב באסמבלי.. אבל זה חיוני להבין את זה.
    אח"כ יש לך כאן ספר הדרכה ללימוד פייתון, שהיא שפה עילית, והיא השפה העיקרית בשימוש בכתיבת סקריפטים וכו בתחום אבטחת המידע: https://data.cyber.org.il/python/python_book.pdf
    וכמובן יש ספר שמסביר על כל הנושא של רשתות תקשורת, ואיך המחשבים מתקשרים ביניהם, מה זה רשת האינטרנט ועוד:
    https://data.cyber.org.il/networks/networks.pdf

בהצלחה!

• @avr416
    תודה נשמה.

• @avr416 עשיתי לייק אבל הרגשתי שזה לא מספיק אני כבר המון זמן מחפש חומר בעניין בעברית רשתות זה פשוט נושא שאני נפגש בו כל הזמן [כסוכן קוים סלולר ואינטרנט] וכשאתה לא לומד את החומר באופן מסודר אתה הרבה פעמים עובד פי כמה הבאת פה ים של חומר מסודר ומקצועי אין לי מילים להודות לך.
    אגב הוסיף לתועלת המתענינים - בספר השלישי הנזכר במבוא כתוב כך:
    ידע מקדים נדרש
    ספר זה מניח כי לקורא היכרות בסיסית לפחות עם השפה Python .בהתאם לצורך, אתם מוזמנים להשתמש בספר הלימוד של שפת Python מאת זהר זילברמן, הזמין בכתובת:http://data.cyber.org.il/python/python.pdf
    כך שהסדר שהזכיר ידידנו@avr416 הוא בדווקא.

התחבר כדי לפרסם תגובה

5

1.3k
משתמשים

2.7k
נושאים

21.3k
פוסטים