ביטוח לאומי עצמאי

• הבנתי שישנה אפשרות עד לסכום מסויים, להיות בעל תיק עצמאי במס הכנסה וביטוח לאומי ולבחור להיות לא מבוטח (או בצורה שונה) ולא לשלם לביטוח לאומי בכלל (או את סכום המינימום של מי שלא עובד).
    האם קיים? באתר של ביטוח לאומי לא מצאתי.

• admin משתמש זהב

@יהודי
    אם כל העניין שלך זה לחסוך את התשלום לביטוח לאומי ותו לא, תבקש מוועד הבית בבניין שלך, או מחבר, להצהיר עליך בביטוח לאומי כעובד במשק בית, או כמנקה בבנין וכו'
    אפילו בסכום של 200 שח בחודש. אתה תשלם סכום מצחיק לביטוח לאומי
    עריכה: כעת אני רואה, שהסכום צריך להיות ריאלי ביחס להיקף העבודה, אז תדאג שהיקף העבודה יהיה שווה ערך 😛 לדוגמא, ניקיון מעקה בבניין פעם בחודש....

https://www.btl.gov.il/Insurance/National Insurance/type_list/House_keeper/Pages/default.aspx

• נכון.
    עד לחצי מהשכר הממוצע במשק.

@clickone אמר בביטוח לאומי עצמאי:

@יהודי
    אם כל העניין שלך זה לחסוך את התשלום לביטוח לאומי ותו לא, תבקש מוועד הבית בבניין שלך, או מחבר, להצהיר עליך בביטוח לאומי כעובד במשק בית, או כמנקה בבנין וכו'
    אפילו בסכום של 200 שח בחודש. אתה תשלם סכום מצחיק לביטוח לאומי
    עריכה: כעת אני רואה, שהסכום צריך להיות ריאלי ביחס להיקף העבודה, אז תדאג שהיקף העבודה יהיה שווה ערך 😛 לדוגמא, ניקיון מעקה בבניין פעם בחודש....

https://www.btl.gov.il/Insurance/National Insurance/type_list/House_keeper/Pages/default.aspx

אם אני שכירה, אני לא אמורה לשלם ביטוח לאומי על העסק של כעצמאית?
    תודה

• @clickone לא בשביל זה היתה השאלה, כי אם לשם אדם שהוא עוסק פטור.
    @פופקורן א. לא מסתבר שמישהוא גם שכיר יהיה פטור בשל הכנותיו כעצמאי. יש לזה גם התייחסות מפורשת באתר, הבט"ל אפשר לחפש.
    ב. עד למחצית השכר, איך זה נקרא לא מבוטח? ואיך מבקשים את זה?

• @יהודי אמר בביטוח לאומי עצמאי:

@clickone לא בשביל זה היתה השאלה, כי אם לשם אדם שהוא עוסק פטור.
    @פופקורן א. לא מסתבר שמישהוא גם שכיר יהיה פטור בשל הכנותיו כעצמאי. יש לזה גם התייחסות מפורשת באתר, הבט"ל אפשר לחפש.

לא מבקשים.
    כשפתחתי את העוסק הפטור הייתי צריכה לומר למייצג את סך ההכנסות החודשיות המשוערות ולפי זה נקבעה הדרגה.
    אם יש לכם מייצג, הוא אמור לסדר את זה.

• @יהודי אמר בביטוח לאומי עצמאי:

@clickone לא בשביל זה היתה השאלה, כי אם לשם אדם שהוא עוסק פטור.

זה תלוי כמה שעות אתם עובדים.... אני לא זוכר כמה, אבל אם מצהירים שעובדים מספר שעות נמוך וזה מתאים לגובה ההכנסות, אז לא משלמים בכלל ביטוח לאומי

• מומחה P משתמש מתקדם

בואו נעשה סדר.
    כל אדם בישראל חייב בתשלום דמי ביטוח לאומי.
    יש סכום חודשי קבוע (175 ש"ח) שאותו צריך לשלם מי שאינו עובד ויש דמי ביטוח לאומי שמשולמים בהתאם להכנסה לפי אחוזים קבועים מסך ההכנסה.
    אם ההכנסה המדווחת נמוכה מאוד - אז באמת כמו שכתב @clickone יוצא סכום מצחיק לתשלום.
    אבל מה ששואל @יהודי הוא לגבי בעל עסק שלא רוצה לשלם ביטוח לאומי עבור העיסוק הזה. יש אפשרות כזאת אם אינך עונה להגדרת "עצמאי" אצל המוסד לביטוח לאומי. (ואז תחוייב בביטוח לאומי רק על הכנסתך כשכיר ואם אין לך הכנסה אז תהיה חייב לשלם את ה175 ש"ח)

חוק הביטוח הלאומי מגדיר אדם כ"עובד עצמאי" אם הוא עונה לפחות על אחד מהמצבים הבאים:

1. הוא עוסק במשלח ידו 20 שעות בשבוע בממוצע לפחות.
    2. הכנסתו החודשית הממוצעת ממשלח ידו שווה או עולה על 50% מהשכר הממוצע - 5,137 ש"ח (נכון לשנת 2019).
    3. הוא עוסק במשלח ידו 12 שעות בשבוע, והכנסתו שווה או עולה על 15% מהשכר הממוצע - 1,541 ש"ח (נכון לשנת 2019).

אם אינך עונה על אף אחד מהמצבים האלו, עליך להגיש לביטוח לאומי את טופס 6101 ולהצהיר את זה שם.
    קח בחשבון, שאם אינך עונה להגדרת עצמאי אז גם לא יכולו על ההכנסה כעצמאי זכויותך כמבוטח (כדוגמת דמי פגיעה בעבודה, אובדן הכנסה, דמי לידה וכו')

• @מירי123 מה ההבדל בעצם בין 2 ל-3? שב-3 הוא עובד פחות מ-12 שעות?

כמו"כ, אפשר שאלה נוספת?
    אם אני כשכירה מקבלת תלוש ע"ס 4500 ש"ח
    וכעצמאית מתאימה לסעיף 2
    האם על עבודתי כעצמאית אני צריכה לשלם ביטוח לאומי?
    (המעסיק כמובן משלם..)

תודה רבה!!

• admin משתמש זהב

@פופקורן אמר בביטוח לאומי עצמאי:

כן.
    ואם אני זוכר נכון, אז העבודה כעצמאית מחושבת כהכנסה הנוספת לחומרה

• מומחה P משתמש מתקדם

@מירי123 מה ההבדל בעצם בין 2 ל-3? שב-3 הוא עובד פחות מ-12 שעות?

אופציה 2 זה אפילו אם הוא עובד בזה רק 5 שעות והכנסתו מהשעות האלו עולה על 5,137 ש"ח
    אופציה 3 זה רק אם הוא עובד 12 שעות ומעלה (עד 20, שאז זאת אפציה 1)

אם אני כשכירה מקבלת תלוש ע"ס 4500 ש"ח
    וכעצמאית מתאימה לסעיף 2
    (המעסיק כמובן משלם..)
    תודה רבה!!

👇

@clickone אמר בביטוח לאומי עצמאי:

כן.
    ואם אני זוכר נכון, אז העבודה כעצמאית מחושבת כהכנסה הנוספת לחומרה

👍 👍 נכון, החישוב מתחיל מההכנסה כשכיר וממשיך בחישוב ההכנסות כעצמאי

התחבר כדי לפרסם תגובה

עיצוב: GolanArt

10

2.1k
משתמשים

4.0k
נושאים

31.1k
פוסטים