פנסיה - השערוריה!

• מנהלים 5 P P

קיבלתי לפני תקופה מכתב שכתב רואה חשבון בכיר, המנהל משרד רואי חשבון מוכר, שכתב לח"כ לפני תקופה, והרי נוסחו לפניכם.
    בזמנו הייתי בטוח שהנושא ברור, ולא התחדש לי כלום (לא שאני באמת מבין בזה), אבל התברר לי שהבערות בעניין חוגגת, גם אצל אנשים הנחשבים המומחים בתחומם.
    מעניין מה דעתכם.

הנושא: מה עדיף?
    פנסיה.
    או למשוך את הפנסיה, בניכוי מס של 35%.

לכבוד
    ח"כ ***
    ירושלים

בהמשך לשיחתנו בכס רו"ח ב***, להלן תיאור המצב בקופות הפנסיה, כאשר שכיר בוחר לקבל פנסיה (ולא למשוך את כספו בהגיעו לגיל פרישה), המסקנה היא שמלוא כספי הקרן שהופקדו לקופות ע"י המעסיקים, וכן חלק מהרווחים שנצברו - נשארים בקופת הפנסיה ולא מועברים כלל לעובדים להם מיועדים כספי הפנסיה, ללא קשר לאורך החיים שלהם.
    על פי צו הרחבה במשך שנות העבודה, עד לגיל פנסיה, מופרשים לקרן הפנסיה מידי חודש בחודשו סכומי כסף, מהעובד ומהמעביד. הסכומים שהופקדו צוברים רווחים במשך השנים.
    חברות הביטוח והפנסיה גובות דמי ניהול גבוהים - (אחוזים שונים מההפקדות השוטפות ואחוזים אחרים מהצבירה. אצל עובדים צעירים עד גיל הפרישה העמלות המצטברות יכולות להגיע ל-40% מההפקדות השנתיות ואף יותר! ובממוצע ל20% ואף יותר מסך ההפקדות).
    כשהעבוד מגיע לגיל פרישה ואמור להתחיל לקבל פנסיה, נערך חישוב הפנסיה החודשית בהתאם ליתרה בקפה שלו (הנובעת מהפקדות בתוספת רווחים ובניכוי דמי ניהול, כמפורט לעיל).
    על כל 24,000 שצבורים בקופה - מקבלים פנסיה חודשית בגובה של כ-1,000 ש"ח לחודש. סה"כ כ-12,000 ש"ח בשנה. (לפי "המקדם" הנוכחי ההולך ועולה עם עליה בתוחלת החיים).
    באחוזים, סכום הפנסיה שיקבל העובד הינו כ 5% מהצבירה (לפי חישוב ערך נוכחי אפילו פחות), קופות הפנסיה משקיעות את הכספים המופקדים אצלן ומשיגות תשואה על הכספים. לפי נתוני משרד האוצר, התשואה השנתית הממוצעת בקרנות הפנסיה ב-5 השנים האחרונות היא 6.62%. (במצורף תדפיס).
    לסיכומו של דבר - קופת הפנסיה משיגה תשואה של 6.62% על הצבירה וממנה נותנת לעובד 5%.
    יוצא מכך, שהקופה נותנת לעובדים החוסכים פחות מאחוז התשואה שקיבלה ואילו מלוא יתרת הכספים שנצברה ליום הפרישה נשארת בקופת הקרן !

לסיכום, תרומת העובד לחברת הפנסיה:
    א. דמי ניהול גבוהים במשך תקופת החיסכון.
    ב. בגיל הפנסיה ממשיכים להשאיר אצלם את ההפרש בין התשואה על סכום החיסכון לבין 5% מסכום החיסכון ההתחלתי, למרות שהקרן ממשיכה לעלות.
    ג. במות המבוטח (לאחר תום תשלום הקצבה לשארים הזהה או נמוכה מהקצבה ששולמה למבוטח-פחות מאחזו התשואה) כל הקרן שנצברה בתוספת הרווחים נשארת בידי קרן הפנסיה.
    האם אין מצב (חוק) זה אבסורדי?!

המעסיקים נותנים את ההפקדות החודשיות (בהתאם לחוק המחייב) כמתנות לקופת הפנסיה, בנוסף לדמי הניהול הגבוהים המשולמים לה, וללא קשר לאורך החיים של העובד!

בכבוד רב
    **
    רואה חשבון

• מומחה P 3

נראה לך שזה כל תרומת העובד לפנסיה?
    הקופות מחזיקות אצלן מעל ל15 מליארד ש"ח של כספים שהופקדו ולא שוייכו לקופות של העובדים.
    זה אומר שהמעסיק העביר לקופות את הכסף אבל מסיבות שונות חברות הביטוח לא עידכנו עבור איזה עובדים זה הופקד. כלומר, הכסף לא הגיע לעובד בסופו של דבר.
    אני יודעת למשל אצלי, שמעל 5,000 ש"ח שהועברו למגדל לפני שנה וחצי, נעלמו.
    וזה ממש בקטנה, אני מכירה עמותה שמעסיקה המון עובדים, ושם כל שנה מעל למיליון ש"ח נעלמים בקופה. ואין עם מי לדבר!(וזה אחרי שהמדינה הקימה את המסלקה הפנסיונית בשביל "לפתור" את המחדל שאמורה לשייך באופן אוטומטי את הכסף בלי התערבות של פקידים רשלנים - משהו כמו העברה בנקאית ישירה לקופה. אבל משום מה זה רק העמיק את הבעיה)
    לכן שימו לב, תעקבו אחרי הדוחות שאתם מקבלים מהביטוח על ההפקדות שלכם. כמעט בטוח שגם לכם לא שוייכו מידי פעם כספים ויכול להיות שבפעולה קטנה יצליחו לאתר את זה ולשייך אליכם.

• S

ידוע. הברדק שחוגג שם הוא הזוי .ומה עם המצב האבסרודי שמשקיעים את הכסף מתחלקים איתנו ברווחים שלנו(מינוף)(חוץ מדמי ניהול ) ואם יש הפסדים זה עלינו. ב"ה זה לא משהו שקורה כל יום כי רוב התוכניות הם ללא סיכון גבוה אבל היו מקרים מעולם שאנשים גילו שאין להם כלום בקופה

• En En P P

@מירי123 אמר בפנסיה - השערוריה!:

תעקבו אחרי הדוחות שאתם מקבלים מהביטוח על ההפקדות שלכם.

מה יעשה מי שאין לו מושג וחצי מושג בכל העניינים הללו?
    אחת דינו להפסיד?
    אולי הגיע הזמן לקצר תהליכים וטפסים וביורוקרטיות ולהקל על האזרח?

• מומחה P 3

@מיתוג-מושלם אמר בפנסיה - השערוריה!:

אולי הגיע הזמן לקצר תהליכים וטפסים וביורוקרטיות ולהקל על האזרח?

זה לא קשור לטפסים וביורוקרטיות, זה כמו לדעת לקרא את דפי הבנק שמתקבלים מהבנק.
    ונכון שזה קצת יותר מסובך, אבל היום יש קורסים או אפילו יועצי פנסיה שחלק מהתחום שלהם זה לקרא את הדוחות ולבדוק שהכל תקין. אולי שווה לשלם על בדיקה כזאת אחת לתקופה.

• En En P P

@מירי123 תודה. לא ידעתי.
    מעניין מה טווח המחירים של ייעוץ כזה.

• מנהלים 5 P P

התעדכנתי היום מהמשרד הנ"ל, כי אחד מלקוחותיהם, המנהל בפועל קרן פנסיה גדולה (במשכורת שנתית של כ-5 מ"ש!), כעת עם הגיעו לגיל פרישה, החליט למשוך את כל כספי הפנסיה...
    😉

• @שלום-דיין סליחה על האיחור בתגובה.
    אני לא מבין, כנראה מבורות, אם חברת הפנסיה משלמת אלף אחד לעשרים וארבע כל חודש, זה הרבה הרבה יותר מחמש אחוז שנתי שזהו בערך הסכום של התשואה השנתית 5-6 אחוז.

• מנהלים 5 P P

@יהודי אמר בפנסיה - השערוריה!:

@שלום-דיין סליחה על האיחור בתגובה.
    אני לא מבין, כנראה מבורות, אם חברת הפנסיה משלמת אלף אחד לעשרים וארבע כל חודש, זה הרבה הרבה יותר מחמש אחוז שנתי שזהו בערך הסכום של התשואה השנתית 5-6 אחוז.

צודק.
    טעות שכתוב שלי, צריך להיות כתוב 240,000, כך ש-12,000 לשנה זה 5%.

התחבר כדי לפרסם תגובה

ברוך הבא אורח/ת!

לפני שאת/ה נרשם, חובה לקרוא את חוקי הפורום וחשוב שתדע/י אילו שמות משתמש מותרים ע"פ החוקים, בהצלחה!

שים/י לב! שמות שלא יעמדו בדרישות, לא יאושרו!

חוקי הפורום

15

1.0k
משתמשים

2.0k
נושאים

16.0k
פוסטים