דעתי על המיזם של שרה דויטש "המגירה".

• קיימים מעצבים גאונים בעולם, אך הם "צדיקים לעצמם", היינו, הם חסרי יכולת להעביר ולמסור הלאה את ידיעותיהם לזולתם.
    רובם, ידיעותיהם הם להם כידיעה אחת, וקשה להם מאוד לפרק את שהם יודעים לפוטרוט וליצור היררכיה מהקל אל הכבד.
    הבה ניקח לדוגמא את מרים שרביט מסיעור מוחות או את נעמי טובול מאימאג'. הם אינם מורי עיצוב דגולים כי הם בעצמם מעצבים דגולים (לא שאני אומר שהם לא) אלא בגלל היכולת שלהם להעביר את המידע בצורה מסודרת ומקצועית לתלמידות שלהן.
    כמובן שלהרשם לקורסים של סיעור מוחות או אימאג' עולה הון תועפות. (במקרים רבים ההוצאה שווה כל שקל).

{כאן המקום לומר שאני אישית איני מכיר את גב' דויטש, למען שלא תחשבו שאני מייחצן אותה מסיבות אישיות או מרווח אישי}.
    קצת בדקתי ורחרחתי את נושא מיזם המגירה. וההתרשמות שלי היא ממנה היא חיובית. יש לה ניסיון ויכולת להעביר את הידע העיצובי שרכשה בשפה ברורה ובנעימה. אמנם מדובר בשיעורים קצרים מאוד, אך הם פותחים שערים לנושאים שאם לא הייתם מודעים אליהם או שהיתם מודעים אליהם אך לא הבנתם אותם הם יכולים להוסיף המון במיוחד למעצבים המתחילים.

צריך להבין, שגם אם עברתם קורס גרפיקה או בלשון יפה יותר "תקשורת חזותית", קורסים אלה מוגבלים ביותר. רוב זמן הקורס מבוזבז על לימוד טכני של שימוש בתוכנות. הדיבור על הנושאים שנוגעים לעיצוב מועברים על קצה המזלג.

על כן אני חושב שמיזם המגירה הוא חשוב ביותר. במיוחד לאלו שלא הכירו או העמיקו בנושאים שהיא מעבירה.
    אני חושב שהמחיר המצחיק שהיא לוקחת שווה כל שקל לעומת הערך המוסף שתקבלו מההשתתפות במיזם שלה.
    אם זאת, חשוב שתבינו שמיזם זה הוא פתיחת שערים בלבד, ומכאן כל אחד יוכל לקחת את זה רחוק כפי שהוא יחליט להשקיע, לחקור ולהתאמץ. בסופו של יום כמו בכל תחום האוטודידקטים הם אלה שמתפתחים בתחומם ולא אלו שעברו קורסים יוקרתיים.
    לדעת את כללי הקומפוזיציה או את פסיכולוגיית הגשטאלט זה דבר אחד, אבל להבין אותם זה כבר משהו אחר לגמרי.
    על כן המלצתי היא, קודם כל לתרגל כמה שיותר את כל אחד משבעת יסודות הגשטאלט (שהתפתחו עם הזמן ל11 יסודות) ושנית אם יש באפשרותכם (היינו אם אתם יודעים לקרוא ולהבין אנגלית) להמשיך לחקור כל אחד מיסודות אלו לעומק.

אני יכול לומר מנסיון עצמי שכבר כ-18 שנה שאני חוקר את יסודות העיצוב, ואני מוצא שאין לדבר סוף.

דבר נוסף שאני רוצה להוסיף, הוא שהואיל ותחום העיצוב הוא תחום פרוץ, וכל אחד כותב בלוג או מעלה איזה סרטון ליוטיוב, נשתרבבו המון טעויות שאפילו אנשי מקצוע נופלים בהם. הקושי כיום הוא לדעת להבדיל בין ידעה אמיתי לבין ידע מוטעה.
    לדוגמא, חוק השלישים. אמנם יש בו מן האמת, אך ללא הבנת העניין אפשר לטעות בו קשות. כי בסיטואציות מסויימות הוא עובד אך בסיטואציות אחרות הוא פוגם, על כן לכנות את חוק השלישים כחוק הוא דבר מפגר לגמרי. מי שהמציא אותו היה איזה מאו דהו בשם ג'ון תומס סמית בערך בשנת 1910 ואך כתב זאת בספרו "Remarks on Rural Scenery" בשנת 1979. כמובן שחוק זה עורר את זעמם של רבים, אך היום וא התקבל כחוק יסוד בעולם הפרסום ובצילום עד כדי כך שאפילו מצלמות באות עם גריד שמחלק את מסך המצלמה לשלושה. (אולי בפוסט אחר אסביר דבר זה לעומק)

בכולופן, אני בהחלט ממליץ בכל פה להוציא את הכמה מאות שקלים ולהצטרף למיזם כי לא תמצאו כמעט עוד מקורות למידע זה.
    בנוסף, לאלו שיודעים לקרוא אנגלית ומוכנים לשבור את הראש, אעלה חומר חשוב ביותר בפורמט PDF שמסביר לעומק סימטריה - אסימטריה - וסימטריה דינאמית.

• נא לקרוא את סעיף 3 לחוקי הפורום.

נעול

10

681
משתמשים

1.1k
נושאים

7.1k
פוסטים